Pilotní výcvik

Kurz pro piloty vírníků

Chcete pilotovat vírník?

Jsme na příjmu. Zadejte kontakt, ozveme se vám a probereme vše, co vás zajímá:

Roman Lenc

Váš instruktor

Stát se pilotem je snadnější, než se zdá

V naší Vírníkové škole vám zajistíme kompletní zázemí, zkušené instruktory, spolehlivé stroje a kvalitní praktický i teoretický výcvik. Škola je přímo na letišti Příbram v hangáru H8, doplněném o prostornou dřevostavbu s venkovním posezením. Čeká tu na vás první škola, do které se budete pokaždé upřímně těšit.

Jak získat pilotní průkaz ULV?

Abyste se mohli posadit za knipl a užít si svůj první samostatný let, je třeba splnit pár podmínek:

Často kladené otázky

Detailní ceník výcviku pilota ULV

Teoretická příprava 2x2dny – 10 000 Kč
    Teoretická příprava pro držitele jiné pilotní licence – 2 000 Kč
    Hodina s instruktorem Kallithea – 4 900 Kč
    Hodina s instruktorem na vlastním stroji – 1 500 Kč

Ceny jsou uvedeny bez DPH.

Cena neobsahuje přistávací poplatky, které jsou účtovány samostatně v průběhu výcviku.
    Pohybují se od 30 do 100 Kč.
    1 hodina = 4 700 Kč
    0/5 hodiny = 2 700 Kč
    Ceny jsou bez DPH.

Je vhodné létat alespoň jednou týdně. Škola se dá zvládnout i za dva měsíce. Námi osvědčená ideální docházka je 2x až 3x týdně. Intenzita výuky je vždy individuální. Záleží na šikovnosti, četnosti a nadšení žáka.

Vírník se pilotuje podobně jako letadlo, na zemi ho ovládáte nohama a plynem, brzdíte pákou hned vedle plynu. Ve vzduchu pak nohama, plynem a kniplem, kterým přes rotor pracujete s těžištěm vírníku a řídíte ho tak ve všech třech osách.
    Létat musíte podle předpisů a leteckých map. Mimo území letišť a vojenských prostor létáte volně, při dodržení minimálních výšek. Orientace a navigace ve vzdušném prostoru je součástí základního kurzu Vírníkové školy.

Ano, pro držitele pilotního průkazu ULV. Jaké stroje nabízíme najdete zde.

Menší než radost, kterou vám stroj přinese. Cena vírníku odpovídá lepšímu autu, pohybuje se zhruba od 1 do 3 mil. Kč, dle počtu nalétaných hodin.

Rádi Vám poradíme s nákupem nového i staršího stroje. Cena těchto krasavců s menším náletem začíná od 700 000 Kč. Stačí nám napsat.

Některá letiště si za přistání, parkování a jiné podobné služby účtují poplatky. Je to pochopitelné. Oni nám něco poskytují a my jim za to zaplatíme. Ve velké většině se jedná o poplatky symbolické, pohybující se od 30 do 100 Kč.
    Ve vírníku letíte rychlostí 40 – 160 km/h, záleží na typu vírníku, povětrnostních podmínkách a zatížení. Pohodlná cestovní rychlost je 120-140 Km/h.
    Řídíme se pravidly Letecké amatérské asociace. Létání na dle těchto pravidel je vždy na vlastní odpovědnosti pilota.  Současně létáme tak, aby naše radost neomezovala a nebyla nepříjemná ostatním. Po startu, dokud nemáme dostatečnou výšku, oblétáváme zástavbu. Neděsíme a neobtěžujeme hlukem naše spoluobčany na zemi. Létáme pouze pokud nám to počasí dovolí. S ohledem na své schopnosti a zkušenosti.
    Podle předpisů je minimální výška 150 m – mimo zastavěné území. Dle letové příručky může vírník nastoupat až do 3 km.
    Dle současné legislativy, po dodržení odstupů od zástavby, můžete přistát kdekoliv, kde nám to délka plochy a majitel pozemku dovolí. Pozor si dáváme na kvalitu plochy, směr větru a překážky před a za plochou. Nepřistáváme na plochách, které nemáme zmapované. Letiště je možné používat bez omezení.

Vírník v plném zatížení uletí minimálně 500 km. Záleží také na větru. Podle jeho směru a síly si ke zmiňovaným 500 km přičteme nebo odečteme.

Ano, stačí základní znalost angličtiny. Podmínkou je složit zkoušku na ČTÚ a získat tak všeobecný průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby a zkoušky z ICAO angličtiny.

V určité úpravě je možné s vírníkem cestovat také po silnici. Jeho rychlost je omezena na 40 km/h a námi vyzkoušený reálný dojezd je 40 km. K jeho provozu na pozemních komunikacích je potřebný řidičský průkaz skupiny B. A nesmíte se bát fotoaparátů a obdivných pohledů.